Skip to content

ÇEV Sanat’ın QNB Finansbank ana sponsorluğunda sürdürdüğü “Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitimine devam eden 18 yaşındaki üstün yetenekli korno sanatçısı Bora Demir geçen yıl Duesseldorf’ta kazandığı ünlü Aeolus yarışmasının ardından Almanya’da yazılı ve görsel basın’ da adını duyurduktan sonra kadrolu orkestra tecrübesi olmamasına rağmen önce Deutsches Symphonie Orchester Berlin tarafından konser daveti aldı. Konserde performansıyla dikkat çeken Bora Demir orkestranın açtığı Solo Korno sınavında büyük başarı göstererek Deutsches Symphonie Orchester Berlin’in kadrosuna dahil oldu.

Aralarında Köln Radyo Solo Korno, Berliner Philarmoniker 3. Korno, Salzburg Mozarteum 1. Korno ve Deutsches Symphonie Orchester Berlin’in eski Solo Kornocularının vb bulunduğu adayları eleyen Bora Demir bütün orkestranın kapalı sandık usulü ile oy kullandığı ve 3 tur üzerinden yapılan sınavı büyük başarı göstererek kazandı. Ağustos ayından itibaren kadrolu olarak Deutsches Symphonie Orchester Berlin kadrosunda yer alacak.

ÇEV Sanat’ın “Genç Yetenekler Projesi “ kapsamında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında eğitimine devam eden 18 yaşındaki Bora Demir geçtiğimiz ayı Mahler Gençlik Orkestrası ile Lizbon, Pamplona, Oviedo, Sebastian, Madrid, Barcelona ve Viyena şehirlerinde Şef Jonathan Nott ile Avrupa turnesinde geçirdi. 
Frankfurt Radyo Senfoni Bora Demir’i Mayıs ayında gerçekleşecek üç konser için Solo Korno sanatçısı olarak davet etti, önümüzdeki sezon için Novosibirsk Philharmonic, Göttinger Symphoniker, Kölner Orchester ile konserler verecek.